Adnan Menderes Üniversitesi tarafından Jeotermal Enerji ile Yaşamak Paneli düzenlendi.

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Aydın Ziraat Mühendisleri Odası’nın ortaklaşa düzenlediği Tarım Öğretiminin 170. Yıldönümü ekinliğinde ‘jeotermal ile yaşamak’ konulu panel gerçekleştirildi.

Tarım öğretiminin 170’inci yıldönümünde Aydın’da jeotermal ile ilgili tüm paydaşlar ADÜ Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Etkinliğe, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, rektör yardımcıları, belediye başkanları, ADÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Kızılkaya, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, Aydın Mühendisler Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Jeotermal şirketlerinin temsilcileri, Aydın ve ilçelerindeki ziraat odalarının başkanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

“TEMİZ ENERJİYE SAHİBİZ, KİRLETMEDEN KULLANMALIYIZ”

İnsanlık var olduğu sürece ziraatla ilgili endişe ve yeniliklerin devam edeceğini ifade eden ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, akarsu kirliliği ve balık ölümlerine dikkati çeken konuşmasında şunları söyledi:

“ADÜ olarak 48 bin öğrenciye hizmet veriyoruz. Aydın’ın en büyük hizmet kurumuyuz. Dolayısıyla çıkacak herhangi bir problemde, bizim de söyleyecek bir sözümüz var diye düşünüyoruz. Aydın keşfedilmemiş bir il. İnanılmaz potansiyelleri var, ben böyle bir şehir görmedim. Doğasıyla, toprağıyla, güneşiyle, deniziyle neyi söylerseniz söyleyin, buraya hangi fakülteyi açarsak açalım mutlaka talep görüyor. Bereketli bir yer. 22’nin üzerinde antik kent kurulmasının sırrı da bu diye düşünüyorum. Ziraat yapıyoruz, su kaynaklarımız ve Menderesimiz kirli. Biz bu güzelliği neden ağır metallere ve kokuya mahkum ediyoruz. Herkes temiz gıdanın peşinde koşuyor. 'Ne yesek de kanser olmasak' diyoruz. Dünyaya bakıldığında savaşların çoğu enerji savaşları. Herkes enerjinin peşinde koşuyor. Temiz enerji denilen enerjiye de sahibiz: Jeotermal... Toprağımız bereketli, enerjimiz muhteşem, ikisini birbirini kirletmeden eş güdüm içerisinde kullanmamız gerekiyor. Yapılan hatalar varsa da el birliği ile düzeltmemiz gerekiyor. Biz bilimsel olarak her türlü çalışmayı yapmaya hazırız.”

 

“SESSİZCE ÇALIŞIYORUZ”

Jeotermal ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini belirten Rektör Bircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekiplerimizi oluşturduk ve jeotermal konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz, bunu sessiz bir şekilde yapıyoruz. Çünkü çok fazla polemik var. Gerçeği ortaya koymak istedik. Zararlı mı, nerede hata var, bunu ortaya koymak adına çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz bundan sonra da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Müzik dinletisi ve pasta kesimiyle devam eden programın ardından, yöneticiliğini ADÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’in yaptığı ‘Jeotermal Enerji ile Yaşamak’ adlı panel gerçekleştirildi.

(Kaynak http://www.aydindenge.com.tr)

 

Ayrıca Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ufuk ŞENTÜRK aşağıdaki konu başlıklarına değindi;

 * Toprağa herhangi bir ağır metal içeren Jeotermal akışkan verilmemektedir.

 * Santrallerimizin ürettiği hiçbir gaz atığı yoktur, tüm akışkan ve gazlar mevcut sistemin parçasıdır.

 * Jeotermal kaynağın ikincil kullanımı (sera- şehir ısıtma vb.) zamanla yaygınlaşacaktır, sabırlı olunması gerekiyor.

 * Alaşehir de Jeotermal kurutma tesisleri kurularak, 6000 dönüm kurutma betonunun tarıma kazandırılması için fizibilite ve ar-ge çalışmaları devam ediyor.

 * Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanımının artması ile Doğalgazın elektik enerjisi üretimindeki payı %38 lere düştü.

 * Koruma alanı etüd raporları, yatırımcıların talebi değil zorunluluğudur.

 * Jeotermal enerji üretiminde MW başına 2000 m2 arazi kullanılırken, yerel yönetimlerce yapılaşmaya açılarak çok daha fazlası yok ediliyor.

 * Jeotermal seralarda, santral kurulurken kullanılan araziden elde edilen üründen daha fazlası üretilebilmektedir.

 * Jeotermal kaynak taşınamadağından yerinde değerlendirmek zorundayız.

 * Jeotermal Enerjinin çevreye etkilerinin araştırılması için Dernek bütçesinden pay ayrılmıştır.

 * Bizim elimizin tersi ile ittiğimiz Jeotermal Enerjinin Dünya peşinde koşmaktadır. Paris'te düzenlenen çevre konferansında       Jeotermal elektrik üretiminin 5 kat, Jeotermal seracılığın 2 kat arttırılması konusunda 38 ülke birleşti.

 

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.