"ICCI Anadolu Enerji Toplantıları"nın ikincisi İzmir’de yapıldı.

İstanbul Fuar Merkezi'nde 27 - 29 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek ICCI 2016 - 22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı kapsamında ilki Kayseri’de düzenlenen "ICCI Anadolu Enerji Toplantıları"nın ikincisi 11Mart 2016 tarihinde İzmir Swissôtel Büyük Efes' de gerçekleştirildi.

Düzenlenen basın toplantısında Türkiye gibi ülkelerin enerjiye daha çok ihtiyacı olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, pahalı enerjinin başka ülkelerle rekabet konusunda bir engel teşkil ettiğini söyledi. “Bazı konularda Avrupa ve bazı Uzak Doğu ülkeleriyle rekabet edemememizin tek sorumlusu pahalı enerji” açıklamasını yapan Aydoğan, “Bizde insan gücü, beyin gücü var, ama pahalı enerji. Baş edemiyorsunuz başka ülkelerle” dedi.

Dünyada önemli sorunlardan birisinin de ‘enerji’ olduğuna dikkat çeken Aydoğan, enerjide yaşanan sorunların çevre ve gıda sorununu da tetiklediğini ifade etti. “İyi çevreniz olmazsa iyi gıdanız da olmaz” diyen Aydoğan, şunları kaydetti: “Dünyanın sorunu bu; açlık, üretmek. Bunun için enerji lazım. Klasik enerji kaynaklarından bir enerji sağlıyorsunuz ama bazı ülkelerde hesapsız, kitapsız bir sağlama, çevreyi korkunç kirleterek enerji veriyor. Yakın bir zamanda belki insanlık çok iyi bir enerji kaynağı bulabilir ama giden çevreniz geri gelmez. Şunu iyi düşünmemiz lazım, amazonlarda bir ağaç kesildiği zaman bize de zarar verdiğini artık biliyoruz.”

Türkiye’nin enerjide büyük oranda dışa bağımlı olduğuna vurgu yapan Aydoğan, Türkiye’nin imkânlarını ortaya koymak gerektiğini bildirdi. Sırrı Aydoğan bu konuda şunları kaydetti: “Bazılarına göre çok kolay, burada bunu yapmayalım, bu santrali yapmayalım. Ama enerjiye ihtiyacımız da var. Büyük oranda dışa bağımlıyız. Bunu yaparken nasıl yapmamız lazım? Onu düşünmemiz lazım. Ben şimdi Türkiye’de yerin altından milyonlarca ton kömür dururken, bu kadar rüzgâr eserken, bu kadar güneş varken geliştirerek nasıl daha iyisini, daha temizini. Bu da firmalara düşüyor, araştırma kuruluşlarına düşüyor. Ve her gün bu ivme katlanarak gidiyor. Türkiye’nin imkânlarını ortaya koyması lazım.”

Düzenlenen basın toplantısına yenilenebilir enerjide sektör temsilcileri katılarak çeşitli bilgiler aktardı. Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özer, Sektörel Fuarcılık A.Ş. Proje Satış Yönetmeni Meral Baysal’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Ege Üniversitesi Güneş Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, Günder Yönetim Kurulu Üyesi Can Sözen ve Yabancı Sermayeli Enerji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emre İdemen de bulundu.

Jeotermalde hedef, 5 bin MWe elektrik

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk ise şunları kaydetti: “Günümüz türbin teknolojisi 92 santigrat derece ve üzerinde sıcaklığa sahip jeotermal kaynaklardan da elektrik üretebilir seviyelere gelmiş ve 102 santigrat derece ile çalışan ilk Jeotermal Elektrik Santrali denizli’de 2014 yılında elektrik üretimine başlamıştır. Bu kapsamda, devlerimizin sektörümüze süregelen destekleri ile düşük sıcaklıktaki kaynaklarımızın da ekonomimize katılımıyla 5 bin MWe jeotermal kaynaklı elektrik üreterek, sektörün dünyada layık olduğu yere yerleşmesi artık uzak bir hedef değil.”

“Enerji kaynaklarının bilinmesi gerekiyor”

Yenilenebilir enerjinin Türkiye’de yeteri kadar kullanılmadığını belirten Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Ens. Müd. Prof. Dr. Günnur Koçar, şöyle konuştu: “Yenileneblir enerji kaynaklarının bilinmesi gerekiyor. Toplumsal farkındalığın artırılması, bilinçlendirilme çalışmalarının yapılması gerekiyor. Tabiki burada üniversitelere büyük iş düşüyor. Fakat üniversiteler tek başına bunu yapmamalı diye düşünüyorum. Bu ancak yerel yönetimle, sivil toplum örgütleriyle birlikte olmalı ve ilgili kamu kurum kuruluşlarıyla. Bu nedenle bu yapıların sağlandığı üniversitelerle bir araya geldiği yapılara ihtiyaç var yenilenebilir enerjierde yaygınlığın oluşturulabilmesi için.”

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.