Yerli Ekipman Üretimi Paneli İzmir'de Yapıldı!

Stratejik önceliği olan yenilenebilir enerji sektöründe ihtiyaç duyulan ekipman, komponent, hammaddelerin Türkiye’de üretimi konusundaki mevcut politikalar, teşvikler ve yürütülen çalışmalar, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Vizyonu: Yerli Ekipman Üretimi başlığı altında gündeme taşındı.

 

 Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Gökçüoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Vizyonu paneline T.C. Ekonomi Bakanı Başdanışmanı Adnan Yıldırım, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Enerji İş Konseyi Başkanı Süreyya Yücel Özden, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Proje Dairesi Başkanı Zafer Karayılanlıoğlu, panelin moderatörlüğünü yapan Dünya Gazetesi Enerji Editörü Mehmet Kara, panelistler ve çok sayıda iş adamı katıldı.

 

 

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI

Türkiye’de alternatif enerji kaynaklarının daha verimli kullanılarak enerji açığının azaltılmasında etkili olacak yöntemlerin öne çıkarılması hususlarında girişimlerde bulunduklarını belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Gökçüoğlu, dünyanın çok ilginç bir sürecin içinden geçmekte olduğunu belirterek, “Bugün panelimizi gerçekleştirmemizde bize destek veren Enerji, Sanayi ve Ekonomi Bakanlığımıza, DEİK, İZKA ve Enerji Sanayicileri İşadamları Derneği’ne (ENSİA) teşekkürlerimi sunuyorum. Siyasi ve ekonomik olarak atılan adımları şekillendiren enerjide kendi içinde bir dönüşüm yaşanmaktadır. Savaşların ana sebebi olan petrolün tükenmekte olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek olup, tüm senaryolar yenilenebilir enerji, kaya gazı ve benzer yöntemler üzerinden gitmekte ve buda yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin önemini göstermektedir” dedi.

“İZMİR BİR ADIM ÖNDE"

Almanya hükümetinin 2030 yılından itibaren yeni benzinli otomobil üretimine izin verilmeyeceğini resmen ilan ettiğini ve birçok Avrupa ülkesinde de benzer bir kararın eşiğinde olduğunu belirten Gökçüoğlu, şunları söyledi: “Elektrikli arabalarla yola devam kararı alındı. ABD, yıllardır kaya gazında önemli bir mesafe kat etti. Almanya gibi güneşe hasret ama güneş enerjisini en aktif kullanan ülkelerin sayısı giderek artıyor. Dünyanın seyri yenilenebilir enerjiye doğru giderken, biz de İzmir için bir hedef belirledik ve bu yönde de önemli yol kat ettik. İzmir yenilenebilir enerji konusunda şu anda ülkemizde pek çok şehre göre bir adım öndedir. Biz İzmir olarak finans sektöründe İstanbul ile rekabete aynı yerden başlayamayız. Turizmde Antalya ile otomotivde Bursa ile de rekabet içinde olmalıyız.”

40 MİLYON EUROLUK YATIRIM

İzmir’in dünyadaki tüm şehirlerle rekabet eden bir yenilenebilir enerji merkezi haline getirilmesinde Türkiye’deki tüm diğer şehirleri de bu alanda daha ileriye taşımanın mümkün olacağını vurgulayan Gökçüoğlu, “Bu kapsamda istedik ki, yerli üretim kapsamında İzmir yenilenebilir enerji ekipmanlarının üretim üssü olsun. Bu vesile ile Ekonomi Bakanlığımızın katkıları ile bugün yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile RES üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları teşvik kapsamına alındı. Öncelikli yatırımlar arasında 5. bölge desteklerinden faydalanılmaktadır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Danimarkalı Rüzgar türbin kanat üreticisi firma, Bergama OSB’ye 40 milyon Euro’luk yatırım yapma kararı almış, fabrikanın temeli atılmıştır. Talebimiz yerine ulaşmış oldu. Ancak, bir hususun açık kaldığı inancındayız. Söz konusu yatırımların yan sanayilerinin de bu destek kapsamına alınması faydalı olacaktır. İşte o zaman İzmir, yenilenebilir enerjide üs olmaya aday bir şehir haline gelecektir” açıklamasını yaptı.

GÜNEŞ ENERJİSİNE TEŞVİK 

Toplantıda konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Proje Dairesi Başkanı Zafer Karayılanlıoğlu, yenilenebilir enerji çalışmaları ve verilen teşvikler hakkında bilgi verdi. Yenilenebilir enerjide ayrılan teşviklerin giderek artacağını söyleyen Karayılanlıoğlu, “Yenilenebilir enerji kayaklarının kullanılması Türkiye’nin gelişimi için çok önemlidir. Bakanlık olarak bu konuya özen gösteriyoruz. Bizler, yenilenebilir enerji potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu payı arttırmak için teşviklerimizi vermeye devam ediyoruz. Rüzgar enerjisinde verdiğimiz teşviklere önümüzdeki yıllarda güneş enerjisi de dahil edilecektir” diye konuştu.

16 ŞİRKET BAŞVURUSU

Ekonomi Bakanlığı olarak yenilenebilir enerji ekipmanlarında ihracat yapma hedefi doğrultusunda çalışmalar hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanlığı Başdanışmanı Adnan Yıldırım ise İzmir’e yenilenebilir enerji yatırımlarının arttığını söyledi. İzmir’in 3. Serbest Bölgesi’ne enerji yatırımlarının yoğunluk gösterdiğini söyleyen Yıldırım, “İzmir’in serbest bölgeler kenti olma yolunda 3. Serbest Bölge içinde 16 şirket başvuruda bulundu. 16 şirketin 14 tanesi yenilenebilir enerji oldu. İzmir serbest bölgeler kenti olsun dedik. Burada bir kez daha gördük ki teşviklerdeki adaletsizliği önleminin yolu sektörel teşviklerden geçiyor”ifadelerini kullandı. 

 

 Kaynak:http://www.ilksesgazetesi.com/

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.