Jeotermal Enerji ve Tarım Sektörüne Etkileri Paneli

   İzmir Ticaret Borsası'nda "Jeotermal Enerji ve Tarım Sektörüne Etkileri Paneli" yapıldı. Panel Gazeteci yazar İsmet Özkul moderatörlüğünde iki bölüm halinde yapıldı.Sabah yapılan panele Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan Turgut Ölemez,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Levent Doğruyol, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Abidin Keçeci, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Engin Ertan konuşmacı olarak katıldı.

Öğleden sonra yapılan oturumda ise AYÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Aydın, Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, Jeotermal Elektrik Santralleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, Jeotermal firma danışmanı Cihan Çanakçı konuşmacı olarak katıldı.
  Panelin açılışında konuşan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi İlhan Zincircioğlu "Dünyada piyasasına yön verdiğimiz ürünler olan kuru üzüm ve incirdir. Türkiye'de 270 bin ton kuru üzüm üretiliyor ve yüzde 80'ni ihraç ediliyor. Dünyada temiz enerji ve temiz gıda ihtiyacı artıyor.Temiz enerji denilen Jeotermal ile tarım ürünlerinin birlikte devamını sağlamamız gerekiyor."dedi.
İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ise konuşmasında "Kuru incir Türkiye'nin en önemli ihracat ticaret ürünü ne incirden vazgeçerim nede enerjiden" şeklinde konuştu.


TÜRKİYE’DEKİ 22 JEORETMAL SANTRALİN 13’Ü AYDIN’DA
Türkiye’de Jeotermal kapasitesinin yüzde 79’u Batı Anadolu’da yer aldığını ifade eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı görevlisi Turgut Ölemez, “Türkiye 2 bin 886 MW kapasite ile dünyada 4'cü sırada yer alıyor. Türkiye'de  22 jeotermal santral var ve bunların 13 tanesi Aydın'da yer alıyor. Jeotermal enerji kaynaklarının tümü kullanıldığında Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 5'ni jeotermallerden karşılanacaktır . Jeotermaller ÇED onayı olmadan faaliyete geçemezler. Jeotermaller akışkanlar limitleri uygunsa deşarj edilebilir, limit geçilirse reenjekte etmek zorundalar" dedi.


AYDIN’DA JEOTERMAL 4 SERADA KULLANILIYOR
Türkiye’de jeotermal sularının toplam 172 serada kullanıldığın ve bunlardan 4 tanesinin Aydın’da olduğunu aktaran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilisi Levent Doğruyol, "Sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir temiz çevre ve gıda  ile beraber olmalıdır. Jeotermal santraller doğru kullanılırsa en ucuz ve temiz enerjidir."dedi.


JEOTERMAL SANTRALLERE YAKIN İNCİRDE KİMYASAL ORANI YÜKSEK
2013-2014 incir sezonunda  Germencik Alangüllü'de jeotermal santrale 600-5000 metre mesafedeki incir bahçelerindeki toprak, incir yaprağı, kuru incir üzerinde çalışma yaptıklarını açıklayan ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ertan, “Bu çalışmada jeotermale yakın topraklarda PH kuvvetli asidik, incir yapraklarında bor normalden  3 kat, kobalt 17 kat fazla olduğu saptandı. Kuru incirde nikel, kadmiyum, kurşun, krom, kobalt normalden fazla bulundu. Yine Jeotermale yakın bahçelerde verim daha azdı. Sonuç olarak jeotermale yakın kuru incirde kimyasal maddeler fazla saptandı" dedi.

Panelistlerin sunumları sonrası toplantıya katılımcıların soru - cevapları ile devam edildi ve sonuç değerlendirmesi ile sonlandırıldı.

 

 

 

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.