Üyelerimizden BEŞTEPELER ENERJİ 'ye ait GMK ENERJİ tasarımı “Direct Contact Steam Condenser” projesi başarıyla devreye alınarak güç artışı sağlanmıştır.

 

 

Atık buhar ile re-enjeksiyon suyunun ısıtılmasını ve elektrik üretiminde kullanılmasını sağlayan “Direct Contact Steam Condenser” projesi başarıyla sonuçlandı.

 

Jeotermal enerji sektörümüzde proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veren GMK Enerji tarafından tüm termodinamik ve mekanik tasarımları yapılan tamamen Türk mühendisliği ile geliştirilen Direct Contact Steam Condenser projesi Beştepeler Enerji Üretim Tic. A.Ş. firmasına ait 24 MW kapasiteli Kubilay JES santralında devreye alındı.

Bu proje ile santralda basınç düşüklüğü sebebiyle kullanılamayan ve atmosfere atılan buharı kullanarak 60 °C sıcaklıkta ve 200 ton/saat debide re-enjeksiyon suyunun sıcaklığı 135 °C’ye çıkarılmış ve yoğuşan buharın suyu ile santrala 225 ton/saat ek jeotermal akışkan gönderilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca re-enjeksiyondan alınan suyun basıncının buhar basıncına eşitlenmesi için özel bir basınç düşürücü türbin kullanılmış ve bu türbin ile 60 kW ek enerji elde edilmesi planlanmıştır.

GMK Enerji’nin özel tasarımı Direct Contact Steam Condenser ile Kubilay JES’in ek kuyu gerekmeksizin 1500 kW net elektrik enerjisi üretmesi sağlanmıştır.

Buna ek olarak geçmişte atmosfere atılmak zorunda kalınan atık buharın enerji üretiminde kullanılması yönü projenin çevreye faydalı yanı olmuştur.

Jeotermal sahalarda zamanla kuyuların basıncının düşmesi ve düşük buhar basıncından veya artan buhar debisinden dolayı buharın tamamının santralda kullanılamaması problemini çözmek adına büyük bir enerji verimliliği ve geri kazanım projesi olan “Direct Contact Steam Condenser”’in sektörümüzde yaygınlaşmasını JESDER olarak desteklemekteyiz.

Ayrıntılı Bilgi için : http://www.jeotermalhaberler.com/gmk-enerjinin-tasarladigi-direct-contact-steam-condenser-projesi-devreye-alindi/

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.